Vores gode samarbejdspartner i etableringen af Grønne Eng i København, uden hvem projektet aldrig var blevet til noget, FB Gruppen. Tegnestuen Vandkunsten har tegnet bofællesskabet som er meget anderledes fra, hvordan man normalt tænker at et bofællesskab skal se ud. Men hvordan skal det egentlig se ud? Det vigtige er at byggeriet giver de bedste forudsætninger for det sociale sammenhæng, og der har Vandkunsten, igen, ramt helt plet.
En stor tak skal lyde til de mange, mange mennesker, som blev bofællerne, der troede på visionerne, ventede med stor tålmodighed og indlevelse, og som flyttede ind og gjorde drømmen til virkelighed.
Grønne Eng er et DGNB Guld certificeret byggeri, med 41 andelsboliger og 39 ejerboliger, både lejligheder og rækkehuse. Som altid er der virkelig mange planløsninger og boligstørrelser at vælge imellem så diversiteten i bofællesskabet, både i forhold til alder og livssituation er blevet så fin. Fælleshuset i Grønne Eng er på 925 m2 og der er en overflod af faciliteter i fælleshuset som er fordelt rundt i byggeriet. Der er to spisesale og to fælleskøkkener, der betjener de ca. 150 dagligt spisende. Der er øvelokale, krea rum, fælles vaskeri med regnvandsgenanvendelse, kontorfællesskab, værksted, gæsteværelser, teenageværelser, orangeri, legerum, fitnessrum, byttebørs, to store tagterrasser og vores meget fine
Bofællesskabet har økologisk fællesspisning mandag til torsdag, hver uge.
Læs DGNB rapporten her
Læs Vandkunstens fine beskrivelse af bofællesskabet her
“Forskelligskaber” i alle størrelser
Hos EcoVillage bygger vi økolandsbyer og økologiske bofællesskaber til familier, børn og voksne i alle aldre, i nærheden af og i, de danske storbyer. Der er så uendeligt meget fornuft i, at vi mennesker rykker lidt tættere sammen, både for vores egen, men også for planetens skyld.
Det giver god mening at deles om hverdagens opgaver og om privatforbruget; (økologisk) fællesspisning i hverdagene, deleelbiler, genbrug og masser af delekvadratmetre i fælleshusene er vores bud på, hvordan vi kan mindske vores aftryk mens vi samtidig hygger os og nyder en mere social hverdag, sammen.